Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych

Domowa ładowarka do samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne z roku na rok zyskują coraz większe grono nabywców. Jeszcze do niedawna wiele osób obawiało się problemów związanych ze znalezieniem i korzystaniem z lokalnego punktu ładowania. Z myślą o ich potrzebach stworzono Wallboxdomowa ładowarka do samochodów elektrycznych. 

Jak naładować auto elektryczne w domu?

Samochód elektryczny możemy naładować za pomocą dołączonej do niego ładowarki, podpiętej do standardowego gniazdka 230V. Proces ten będzie jednak długotrwały, nierzadko zajmując kilkanaście godzin lub nawet dwa dni. Ponadto może on powodować przegrzewanie domowej sieci, w skrajnych przypadkach prowadząc do awarii lub nawet pożarów budynku. Aby skrócić czas zasilania akumulatora oraz ograniczyć ryzyko przeciążenia sieci, warto zdecydować się na – domowa ładowarka do samochodów elektrycznych. Posiada ona znacznie większą moc, dzięki czemu w wydajny i szybszy sposób uzupełnia poziom baterii w pojeździe. Zazwyczaj wystarczające będzie podpięcie auta do ładowania wieczorem, by następnego dnia rankiem było ono gotowe do jazdy.

Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych

Wallbox znany również jako domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych to atrakcyjna alternatywa dla zwykłego gniazdka, za pomocą którego uzupełniamy baterię w swoim samochodzie. Posiadają one o wiele większą moc, niż ładowarki dołączane standardowo do pojazdu oraz mogą być zasilane prądem jednofazowym bądź trójfazowym. Szybkie ładowarki do samochodów elektrycznych są także znacznie bardziej wydajne, umożliwiając bezpieczne i efektywne naładowanie akumulatora bez przeciążania domowej sieci. Wybór odpowiedniej stacji powinien być zawsze podyktowany mocą pokładowych prostowników w pojeździe. Obecnie największą popularnością cieszą się modele typu Wallbox. W jaki sposób można zainstalować taką stację w swoim domu?

Montaż Wallbox

Wallbox to naścienna stacja ładowania samochodów elektrycznych  w domu dedykowana do montażu we własnym garażu lub na miejscu postojowym. Taka ładowarka do samochodu elektrycznego w domu eliminuje konieczność korzystania z publicznie dostępnych punktów ładowania. W konsekwencji pozwala w komfortowy sposób uzupełnić zużytą energię w baterii bez wychodzenia z domu. Montaż domowej stacji ładowania samochodów elektrycznychWrocław -typu Wallbox warto powierzyć osobie posiadającej stosowne uprawnienia, takie jak świadectwo kwalifikacyjne SEP. Elektryk dokona wstępnej kontroli instalacji domowej, dopasowując pod jej kątem moc stacji. Samo zainstalowanie Wallbox w domu trwa jeden lub dwa dni. Elektryk przygotuje okablowanie rozdzielnicy oraz zamontuje ładowarkę, uruchamiając, a w razie potrzeby także programując system. Każda osoba korzystająca z domowej stacji ładowania powinna także zapoznać się z zasadami jej obsługi. Dzięki temu uzupełnianie baterii będzie bezpieczne zarówno dla samego pojazdu, jak i użytkownika podłączającego go do sieci.

Rodzaje stacji ładowania samochodów elektrycznych

Stacje ładowania samochodów elektrycznych dzielą się na wolne, średnio szybkie i szybkie. Pierwsze z nich bazują na prądzie zmiennym o mocy poniżej 11kW AC, drugie – pomiędzy 11 a 22 kW AC. Trzeci rodzaj gniazd pracuje na prądzie stałym o mocy około 50 kW DC, znajdując zastosowanie w publicznych punktach ładowania. Oferuje on możliwość szybkiego uzupełnienia baterii, zarazem wymagając dobrego rozplanowania lokalnej sieci, a nawet stosowania dodatkowych magazynów energii.

Najpopularniejsze stacje przeznaczone do domowego użytku będą posiadać moc:

  • 3,7 kW i natężenie 16 A lub 7,4 kW i natężenie 32 A – przy zasilaniu prądem jednofazowym,
  • 11 kW i natężenie 16 A lub 22 kW i natężenie 32A – przy zasilaniu prądem trójfazowym.

Szybkie ładowarki do samochodów elektrycznych mogą być wyposażone w różne typy złącz. Gniazdo Typ-1 będzie dedykowane do samochodów japońskich, koreańskich i amerykańskich, natomiast gniazdo Typ-2 – do pojazdów produkcji europejskiej, np. Wallbox Skoda czy Tesla. Jeżeli rozważasz montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych we własnym garażu, należy dobrać jej moc i rodzaj gniazda pod kątem ilości faz oraz indywidualnych wymagań posiadanego auta. Domowa ładowarka do samochodów elektrycznych to urządzenie, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Precyzyjnie dopasowana do możliwości instalacji w budynku oraz parametrów pojazdu, pozwala na jego naładowanie na własnej posesji. Dzięki temu nasze auto będzie zawsze gotowe do pracy. A my nie będziemy musieli szukać ogólnodostępnej stacji ładującej oraz tracić czasu, oczekując na uzupełnienie baterii. Twoja prywatna stacja szybkiego ładowania, Wrocław – https://elwro-ev.pl. Tel. 511800971.

Zobacz także

Jaki Wallbox do domu?

W dzisiejszym świecie samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Nie jest to nic dziwnego- technologia idzie do przodu, a poruszanie się autem zasilanym na prąd jest dużo tańsze i bardziej ekologiczne. Co więcej, współczesne samochody…

Czytaj więcej

Stacja ładowania samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej powszechne na polskich ulicach. Nie ma w tym nic dziwnego. Ich coraz korzystniejsze ceny, niskie koszty utrzymania i całkowity brak emisji szkodliwych gazów sprawiają, że coraz więcej osób się na…

Czytaj więcej

Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych

Domowe stacje oraz ładowarki do samochodów elektrycznych służące do ładowania pojazdów EV są doskonałym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę deficyt ogólnodostępnych stacji. Charakteryzują się przede wszystkim prostotą obsługi, eleganckim wyglądem i bezpieczeństwem użytkowania. Domowa stacja ładowania samochodu…

Czytaj więcej