Jakie są rodzaje stacji ładowania samochodów elektrycznych ?

W przeciwieństwie do tradycyjnych samochodów na paliwo, które można napełnić benzyną lub olejem napędowym w ciągu kilku minut, ładowanie samochodów elektrycznych może trwać bardzo długo – szczególnie jeśli planujesz ładowanie za pomocą typowej 3-pinowej wtyczki. Gdzie naładować samochód elektryczny? Publiczna infrastruktura do samochodów elektrycznych szybko się rozwija, podobnie jak technologia do ładowania ich w domu. Jednak przez różnice między różnymi adapterami, poziomami mocy i całym oporządzeniem, przeciętny kierowca może się nieźle pogubić. Na szczęście, nie jest to tak skomplikowane, jak się wydaje. Nieodzowną częścią posiadania samochodu elektrycznego jest jego ładowanie.

Stacja ładowania samochodów elektrycznych – rodzaje.

Metody ładowania ulegają ciągłej zmianie i poprawie. Zróżnicowane potrzeby i rozwiązania różnych producentów opóźniły pojawienie się standardowych metod ładowania, co wciąż stanowi problem i przyczynę niepożądanej różnorodności. Jednak stacje ładujące można zasadniczo podzielić na cztery podstawowe kategorie:

Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych

Właściciel samochodu elektrycznego podłącza swój pojazd do standardowego gniazda. Domowa stacja zazwyczaj nie ma uwierzytelniania użytkownika, nie ma oddzielnych pomiarów, ale może wymagać specjalnego okablowania dla szybszego ładowania – 3 fazowe zasilanie, np. Wallbox.

Publiczne ładowarki do samochodów elektrycznych

Publiczne lub komercyjne systemy dostępne za opłatą. Ładowanie za ich może odbywać się powoli lub z dużą prędkością. W naszym kraju ta infrastruktura dopiero się rozwija i ciężko opierać zasilanie swojego samochodu elektrycznego tylko na niej.

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu

Jest wiele dobrych powodów, aby kupić samochód elektryczny. Koszt zasilania takiego pojazdu jest w ostatecznym rozrachunku mniejszy niż w konwencjonalnych samochodach. Poza tym są ekologiczny i cichy elektryk oferuje niesamowitą satysfakcje w prowadzeniu go. Jak naładować auto elektryczne w domu?

Standardowe gniazdko

Nie każdy wie, że nie zaleca się ładowania samochodu elektrycznego w zwykłym gniazdku 2,3 kW o napięciu 230 V. Standardowe łącze nie jest przeznaczone do stałego dostarczania wymaganej mocy. Podobnie jak w przypadku zwykłego gniazda zasilania, przy ładowaniu za pomocą wtyczki CEE „Schuko” o mocy 3,7 kW wymagany jest specjalny kabel ładowania (IC-CPD) z jednostką sterującą, chyba że pojazd elektryczny posiada zintegrowany adapter. Możemy korzystać ze zwykłego gniazdka lecz należy pamiętać, że czas ładowania samochodu elektrycznego w ten sposób trwa bardzo długo, około 10 do 12 godzin. Należy również regularnie obserwować ten proces z powodu możliwego przegrzania takiej ładowarki samochodu elektrycznego

 Wallbox

Najlepszym sposobem na naładowanie pojazdu w domu jest tzw. Wallbox, czyli domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych. Jest to system adaptujący prąd z sieci energetycznej do akumulatora samochodu elektrycznego. Samochód elektryczny jest ładowany prądem zmiennym. Istnieje kilka zintegrowanych elementów bezpieczeństwa: Na przykład, moc jest uwalniana tylko po podłączeniu do samochodu, moc ładowania jest regulowana, a proces ładowania jest monitorowany. Dzięki takiej dedykowanej stacji ładowania, możesz ładować akumulator swojego samochodu elektrycznego około pięć razy szybciej niż przy użyciu gniazdka ściennego. Ładowarki do samochodów elektrycznych, jak np. Wallbox typ 2 może być zainstalowany wszędzie tam, gdzie istnieje przyłącze 400 V. Prawie każde gospodarstwo domowe ma takie połączenie elektryczne. Dzięki temu rozwiązaniu jakim jest domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych, samochód EV zaparkowany w garażu podłącza się wygodnie do stacji ładowania, a akumulator zostanie ładowany w ciągu kilku godzin – proces ładowania jest bezpieczny i wydajny. Nowoczesny Wallbox jest kompatybilny z wszystkimi popularnymi samochodami elektrycznymi i ich systemami ładowania, w tym z Teslą. Ładowarka samochodu elektrycznego tego typu, znacznie ułatwi nam eksploatacje pojazdu zasilanego prądem.

domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych

 Montaż Wallbox

W większości przypadków najsensowniejszym rozwiązaniem jest, aby montaż wallbox został wykonany przez certyfikowanego elektryka. Złożoność instalacji wallboxu i wymagany do tego czas będzie zależny od wielu czynników. Najprostsze instalacje są zazwyczaj montowane w pobliżu licznika energii elektrycznej. W takich przypadkach czas instalacji wallboxu może wynosić zaledwie dwie godziny. Elektryk Wrocław gwarantuje prawidłowy montaż, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 511800971 oraz odwiedzeniem naszej głównej strony https://elwro-ev.pl/.

Zobacz także

Jaki Wallbox do domu?

W dzisiejszym świecie samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Nie jest to nic dziwnego- technologia idzie do przodu, a poruszanie się autem zasilanym na prąd jest dużo tańsze i bardziej ekologiczne. Co więcej, współczesne samochody…

Czytaj więcej

Stacja ładowania samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej powszechne na polskich ulicach. Nie ma w tym nic dziwnego. Ich coraz korzystniejsze ceny, niskie koszty utrzymania i całkowity brak emisji szkodliwych gazów sprawiają, że coraz więcej osób się na…

Czytaj więcej

Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych

Domowe stacje oraz ładowarki do samochodów elektrycznych służące do ładowania pojazdów EV są doskonałym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę deficyt ogólnodostępnych stacji. Charakteryzują się przede wszystkim prostotą obsługi, eleganckim wyglądem i bezpieczeństwem użytkowania. Domowa stacja ładowania samochodu…

Czytaj więcej