Jak naładować samochód elektryczny w domu?

Większość posiadaczy samochodów ma świadomość, że nieuchronnie, docelowo, nasze pojazdy będą musiały być zasilane innym paliwem niż to standardowe. Samochód elektryczny pojawił się na początku XIX w., jego renesans przypada na lata 80. XX w. Sprzedaż modeli elektrycznych i hybrydowych stale rośnie, chociaż z okresowymi wahnięciami. W niektórych państwach, choćby takich jak Norwegia, popyt na tego rodzaju pojazdy zabezpiecza 50% wszystkich sprzedanych aut (2017r).

 Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych 

 Od początku powrotu do myślenia o poruszaniu się po drogach samochodami elektrycznymi, najwięcej obaw konsumentów wzbudza proces ładowania samochodu. Od wielu już lat w miastach zachodniej Europy można zaobserwować stacje ładowania rozmieszczone wzdłuż mniej uczęszczanych ulic i uliczek. Ale nie ukrywajmy, korzystają z nich przede wszystkim wypożyczalnie aut elektrycznych i w niewielkim stopniu właściciele samochodów prywatnych. Auta, które ładują się w ten sposób to na ogół małolitrażowe, niewielkie pojazdy typu miejskiego, poruszające się w granicach miasta.

Trudno się dziwić, że żaden posiadacz samochodu elektrycznego nie dopuszcza nawet do siebie alternatywy ładowania auta gdzieś tam w pobliskiej stacji. Warunkiem niepodlegającym negocjacjom  jest stworzenie takiego środowiska, w którym ładowanie samochodu odbywa się we własnym garażu. 

Montaż wallbox w garażu

Energię do samochodu można dostarczać nawet za pomocą podłączeń do wszechobecnego gniazdka z prądem, niemniej jest to niezwykle mało wydajny system. W tym przypadku każda godzina ładowania to zaledwie 10-15 przejechanych kilometrów. Całonocne ładowanie tym sposobem zabezpiecza energię na ok. 100-200km. 

W domach wolnostojących i ich garażach dostępnych jest często gniazdko 16A. Ładowanie energii z tego gniazda przez jedną godzinę dostarcza jej na przejechanie ok. 50km. Gniazdko 32A dostępne zwykle poza prywatnymi obiektami, np. w zewnętrznych stacjach ładowania, zwiększa ilość załadowanej energii dwukrotnie. Stacje ładowania o największym potencjale o mocy 40 do 135kW ładują tyle energii, że wystarcza ona na przejechanie setek kilometrów. 

Odrębnym rozwiązaniem jest domowa wersja publicznej stacji ładowania pojazdów elektrycznych montowana do  ściany budynku. Wallbox w garażu to niezwykle łatwe w obsłudze technikalia, które umożliwia naładowanie akumulatora samochodu elektrycznego bez wychodzenia z domu. Aby rozpocząć proces przesyłu energii, należy podłączyć przewód ładowania do samochodowej wtyczki. Ładowarkę EV -montuje się, np. na garażowej ścianie, jest ona całkowicie bezpieczna, ponieważ energia nie zasila gniazda, gdy jest ono nieużywane. A to oznacza, że sprzęt nie generuje też dodatkowych kosztów. 

Rodzaje stacji ładowania samochodów elektrycznych

 Stacje ładowania samochodów elektrycznych dzieli się na trzy rodzaje:

  • wolną: wykorzystującą prąd zmienny o mocy poniżej 11 kW AC
  • średnio szybką: o prądzie od 11 do 22 kW AC
  • szybką: o prądzie powyżej 50 kW DC

Na autostradach i drogach ekspresowych w miejscach obsługi klientów dostępne będą stacje o dużej mocy i na prąd stały. Tam wystarczy 30-45 min. ładowania, by przejechać kolejne 200-300km. Pokryją one w przyszłości bazową infrastrukturę szkieletową kraju i całej Europy. 

Ładowarka do samochodu elektrycznego w domu

Na rynku usług motoryzacyjnych dostępne są ładowarki do samochodu elektrycznego do użytku własnego, montowane w domu. Posiadanie własnej stacji ładowania uniezależnia od trudnodostępnej jeszcze infrastruktury, zwiększa komfort użytkowania samochodu elektrycznego i skraca proces ładowania go. Domowe ładowarki Wallbox nie tylko są estetyczne, proste w obsłudze, ale posiadają szereg udogodnień, m.in towarzyszą im aplikacje pozwalające śledzić przebieg całego procesu. Ładowarka do samochodu elektrycznego w domu to:

  • optymalna szybkość ładowanie auta elektrycznego w przyjaznych warunkach domowych 
  • dostępność ładowarki 12/24 
  • możliwość ładowania nocą, w nocnej taryfie energetycznej, co znacząco obniża jego koszt 
  • możliwość obserwacji postępu ładowania 

Oferujemy profesjonalny montaż Wallbox we Wrocławiu, w razie pytań zapraszamy do kontaktu, tel. 511 800 971.

Zobacz także

Jaki Wallbox do domu?

W dzisiejszym świecie samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Nie jest to nic dziwnego- technologia idzie do przodu, a poruszanie się autem zasilanym na prąd jest dużo tańsze i bardziej ekologiczne. Co więcej, współczesne samochody…

Czytaj więcej

Stacja ładowania samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej powszechne na polskich ulicach. Nie ma w tym nic dziwnego. Ich coraz korzystniejsze ceny, niskie koszty utrzymania i całkowity brak emisji szkodliwych gazów sprawiają, że coraz więcej osób się na…

Czytaj więcej

Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych

Domowe stacje oraz ładowarki do samochodów elektrycznych służące do ładowania pojazdów EV są doskonałym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę deficyt ogólnodostępnych stacji. Charakteryzują się przede wszystkim prostotą obsługi, eleganckim wyglądem i bezpieczeństwem użytkowania. Domowa stacja ładowania samochodu…

Czytaj więcej